SEO

Sıfırdan ARama Motoru Yapmak

tarafından 6.12.2014 15:04:21 tarihinde, SEO kategorisinde yayınlanmıştır.
Arama motorları son 10 yılda hayatımıza giren ve şu an tüm dünya üzerindeki sistemin neredeyse tamamını gözlemleyip, yapay zekası ile karşımıza en mükemmel sonuçları getiren robot yazılımlardır. Arama motoru yapabilmek için güçlü kaynaklara, interneti iyi bir şekilde tarayan robot yazılımlara ihtiyaç vardır. Google piyasaya çıkmadan yahoo ve altavista arama motoru olarak hizmet vermekteydi. Ancak google'ın arama algoritması tamamen farklı ve kullanıcının isteklerini anlayabilmek üzerine dayandığı için bugün malesef altavista varlığını sürdürmüyor. Yandex ve Bing te yine google benzeri arama algoritmalarını çalıştırmak üzere biraz da kopya bir mantıkla çalışmaktalar.

Google neden bu kadar iyi ?

Google yaklaşık 6 milyar bilinmeyenli bir denklemi her milisaniyede 100.000 defa çalıştırıyor. Yani internet dünyasında her an her milisaniye değişen içeriği iyi bir şekilde yorumluyor, sıralandırıyor, sizle bağlantısını buluyor ve karşınıza çıkarıyor. Bu arada çoğunlukla kimsenin hakkını yemeden düzgün bir sıralama yapabilme becerisi olduğu içinde reklam alabiliyor.

Kendi Arama Motorunuzu Yapmak ?

Google size sitenize yerleştirebileceğiniz ve kendi arama mantığını kullanabileceğiniz bir özellik sunuyor. Bu özelliğe https://www.google.com.tr/cse/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sitenizin içine iframe kodları veya google'ın izin verdiği şekilde entegre ettiğiniz kodlarla, google aramayı sitenizde paylaşabilirsiniz.
1

Yorum yapın

Yorumlar

 • Şirket Avukatı

  Akademik makalelerin bilgisayar kullanımında oldukça faydası olduğu kanaatindeyim. kartal şirket avukatı İlgililere teşekkür ederiz.

 • http://macityapigayrimenkul.com

  yeniden kodlama ile arama motoru yapılabilirmi http://google.biz.tr örneğinde olduğu gibi

Son Eklenenenler
Çok Okunanlar
 • 175812809

  Commodore PET

  Commodore PET ilk tam entegre ,tak-çalıştır ev bilgisayarıydı....

 • 410725

  Sıfırdan ARama Motoru Yapmak

  Arama motorları son 10 yılda hayatımıza giren ve şu an tüm dünya üzerindeki sistemin nered...

 • 419133

  Google Arama Motoru Hakkında

  google hesabımıza giriş yapıpta aratma yaptıgımızda bu bilgilerin gizliliği bozulur ve siz...

Sponsorlar